Kemijärven Pro ry

TU: Palkanalennusta vaaditaan jo monessa yrityksessä

pe toukok. 22 14:01:00 2009

[22.05.09]

Yhä useammassa yrityksessä on viime päivinä vaadittu henkilökuntaa suostumaan palkanalennuksiin, Toimihenkilöunionista kerrotaan.

"Minuun on oltu jo kolmesta pienestä ja keskikokoisesta yrityksestä yhteydessä", kertoo TU:n teknologian sopimusvastaava Petteri Hyttinen.

Yhdessä yrityksessä on hänen mukaansa laskettu palkkoja jopa puoleen entisestä.

Toimihenkilöunioni ohjeistikin perjantaina luottamusmiehiään, että nämä eivät suostuisi minkäänlaisiin palkanalennuksiin tai työnantajan esityksiin luopua jo sovituista palkankorotuksista.

"Ymmärrämme yritysten tarpeen supistaa menoja kireinä aikoina, mutta tällaiset asiat tulee hoitaa toimivan lomautusjärjestelmän avulla. Suomessa palkat joustavat paikallisesti sopien myös tulospalkkiojärjestelmän kautta", TU:n teollisuussektorin johtaja Markku Palokangas sanoo.

Lue koko uutinen tästä

LÄHDE: HS.fi/talousuutiset